Overige subsidies voor verduurzaming
Hier vindt u alle overige subsidies en leningen voor verduurzaming.
Subsidies
Subsidie Verduurzaming en Verbetering Groningen € 17.000
Voor eigenaren van gebouwen in het aardbevingsgebied die al lang wachten op de beoordeling van het versterkingsprogramma van NCG kunnen in aanmerking komen voor een subsidie van € 17.000 voor het verbeteren én verduurzamen van de woning of het gebouw. Dit is een tegemoetkoming vanwege het lange wachten op de beoordeling.
Met het verbeteren van de woning of het gebouw kan achterstallig onderhoud worden opgelost, verduurzaamd en/of het wooncomfort worden verbeterd. De subsidie kan bijvoorbeeld worden gebruikt voor het verbouwen van de keuken of het kopen van zonnepanelen.
Dit geldt ook voor alle bijgebouwen, zoals een schuren. De verbeteringen zijn gericht op een duurzame verbetering van de woning of het gebouw. Investeringen aan je inboedel, zoals een nieuwe tv zijn niet subsidiabel. Een deel van de gemeente Groningen valt onder deze regeling.
Aanvragen kan t/m 31 mei 2026.
Meer info op de website van SNN(externe link)
Subsidie Verduurzaming en Verbetering Groningen € 10.000
Eigenaren van woningen in het aardbevingsgebied die niet meedoen aan het versterkingsprogramma van Nationaal Coördinator Groningen (NCG), maar wél wonen in een postcodegebied waar de waardedalingsregeling van het Instituut Mijnbouwschade (IMG) geldt, kunnen een subsidie tot € 10.000 krijgen om hun woning te verbeteren en te verduurzamen, bijvoorbeeld met zonnepanelen.
Een deel van de gemeente Groningen valt onder deze regeling.
Aanvragen
Aanvragen van deze subsidie is tijdelijk niet mogelijk.
Het ministerie Buitenlandse zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) wil de subsidie tot 2031 verlengen en werkt daar nu aan. Als het aanvraagloket weer opengaat, leest u dat op de website van SNN(externe link). Na deze verlenging is er voor iedereen voldoende tijd en geld om een aanvraag te doen.
Subsidie Verduurzaming Groningen € 7.000
Eigenaren van woningen die meedoen aan het versterkingsprogramma van Nationaal Coördinator Groningen (NCG) en een versterkingsadvies volgens de oude inzichten hebben, kunnen een subsidie van € 7.000 krijgen om hun woning te verduurzamen.
U kunt dit bedrag gebruiken voor bijvoorbeeld zonnepanelen, isolatiematerialen, HR++ glas of om mee te doen aan een lokaal energieproject.
Alleen een klein deel van de woningen in de gemeente Groningen valt onder deze regeling.
Aanvragen
Aanvragen kan t/m 31 mei 2026. Meer info op de website van SNN(externe link)
Investeringssubsidie Duurzame Energie en Energie- besparing (ISDE)
Particulieren (woningeigenaren), scholen en zakelijke verbruikers kunnen dit aanvragen voor een zonneboiler, warmtepomp, aansluiting op een warmtenet en kleine windturbines.
Subsidieregeling verduurzaming voor verenigingen van eigenaars (SVVE)
De SVVE is voor (gemengde) VvE’s, woonverenigingen en wooncoöperaties die hun gebouw willen verduurzamen.
De SVVE bestaat uit 3 onderdelen:
- Subsidie voor verduurzamingsonderzoek en –advies.
- Subsidie voor verduurzamingsmaatregelen.
- Subsidie voor oplaadpuntenadvies en basislaadinfrastructuur.
Lees meer op de website van RVO(externe link).
Aanvullende subsidie van Nij Begun
Ligt uw VvE in de provincie Groningen of Noord-Drenthe? Dan kunt u een aanvulling op de SVVE krijgen van Nij Begun (Maatregel 29).
Belangrijke tekst: De aanvraagvolgorde is belangrijk: vraag eerst de SVVE-subsidie aan, daarna pas de Nij Begun-aanvulling.
Lees meer over de Nij Begun-aanvulling voor VvE's op SNN(externe link). VvE’s worden gezien als zakelijke aanvragers.
Subsidieregeling Verduurzaming en Onderhoud Huurwoningen (SVOH)
Bent u verhuurder en wilt u één of meer van uw bestaande huurwoningen verduurzamen?
Met de Subsidieregeling Verduurzaming en Onderhoud Huurwoningen (SVOH)(externe link) ontvangt u subsidie voor isolerende maatregelen en energiezuinige ventilatie, duurzame warmteopties, onderhoudsmaatregelen en een maatwerkadvies.
Mogelijk kunt u de SVOH-subsidie voor isolatie combineren met subsidie via Maatregel 29 van Samenwerkingsverband Noord Nederland (SNN).
Stimuleringsregeling Aardgasvrije Huurwoningen (SAH)
Op dit moment kunt u de SAH niet aanvragen. Als er iets verandert, leest u het hier. Lees meer over de SAH op de website van RVO(externe link)
Leningen
Energiebespaarlening (Nationaal Warmtefonds)
Het Nationaal Warmtefonds heeft een energiebespaarlening voor particulieren en VvE’s.
Particulieren
Het Nationaal Warmtefonds biedt eigenaar‑bewoners een Energiebespaarlening om hun woning te verduurzamen. Een eigenaar‑bewoner is iemand die zelf eigenaar is van de woning én er ook daadwerkelijk woont.
U kunt minimaal € 1.000 lenen en er zijn geen afsluitkosten. De lening is alleen bedoeld voor maatregelen uit de officiële maatregelenlijst, uitgevoerd door een aannemer of installateur. Voorbeelden hiervan zijn HR++ glas, spouwmuurisolatie, zonnepanelen en een warmtepomp.
Voor huishoudens met een inkomen tot € 60.000 is er een renteloze Energiebespaarlening. Er zijn ook oplossingen voor huiseigenaren die normaal gesproken geen geld kunnen lenen.
Meer informatie vindt u op de website van het Nationaal Warmtefonds voor particulieren(externe link)
VvE's
Het Nationaal Warmtefonds biedt voor de verduurzaming van VvE’s een Energiebespaarlening met lage rente. Via de VvE Quickscan(externe link) kunt u nagaan of uw VvE in aanmerking komt.
Fonds Nieuwe Doen (FND)
Fonds Nieuwe Doen(externe link) verstrekt via het Energiefonds leningen voor energiebesparing en duurzame energie in de provincie Groningen. Denk aan ledverlichting, isolatie, zonnepanelen, coöperatieve energieprojecten of het verduurzamen van productieprocessen.
U kunt een lening aanvragen tussen € 5.000 en € 2,5 miljoen, tegen gunstige voorwaarden. Daarbij kunt u maximaal 75% van de investeringskosten lenen.
BNG Duurzaamheidslening
Het BNG Duurzaamheidsfonds verstrekt leningen aan ondernemers zoals u, die bijdragen aan het duurzaamheidsbeleid van gemeenten en provincies. Uw project komt in aanmerking als het bijdraagt aan:
- het milieu (ecologische verduurzaming),
- de samenleving (sociaal-culturele verduurzaming),
- of de economie (economische verduurzaming).
Het fonds vormt een aanvulling op bestaande (regionale) duurzaamheidsfondsen. U kunt alleen zakelijke leningen aanvragen tussen € 100.000 en € 2.500.000.
Meer informatie vindt u op de website van het BNG Duurzaamheidsfonds(externe link)
Duurzame Monumenten-Lening (Restauratiefonds)
Het Restauratiefonds biedt verschillende leningen met een lage rente voor het verduurzamen van rijksmonumenten. Met deze leningen kunt u bijvoorbeeld zonnepanelen of een zonneboiler laten plaatsen.
Meer informatie vindt u op de website van het Restauratiefonds(externe link).