Reclame- en precariobelasting
Heeft u reclame-uitingen, die zichtbaar zijn vanaf de openbare weg? Dan kan het zijn dat u reclamebelasting moet betalen. Hiermee wil de gemeente Groningen de kwaliteit van de openbare ruimte verbeteren.
Wat is reclamebelasting?
Reclamebelasting geldt voor alle openbare aankondigingen die zichtbaar zijn vanaf de openbare weg. Bijvoorbeeld reclame-uitingen op, aan of voor gevels, ramen en etalages van winkels en bedrijfspanden. Denk hierbij aan gevelreclames, sandwichborden, uithangborden, lichtreclames, letterreclames en raamreclames.
Het gaat om uitingen die langer dan 13 weken in een jaar zichtbaar zijn. Reclame-uitingen die 13 weken of korter zichtbaar zijn, worden niet belast. Daarover hoeven bedrijven en instellingen dus geen reclamebelasting te betalen.
Er is een progressief tariefstelsel: bij grotere oppervlakten gaan de tarieven ook procentueel meer omhoog. Wie dus meer gebruik maakt van de openbare ruimte, gaat dus ook in verhouding meer betalen.
Waarom reclamebelasting?
De gemeente werkt aan een toegankelijke openbare ruimte. Hierin investeren we veel. Iedereen profiteert daarvan, zowel inwoners, bedrijven als bezoekers. Veel (reclame)uitingen hebben een overheersende uitstraling op de openbare ruimte, vooral in de Groninger binnenstad. Dat willen we terugdringen. Wij vinden dat de invoering van reclamebelasting daaraan een goede bijdrage levert. Daarmee wordt de openbare ruimte een fijnere plek.
Overgangsperiode
Om ondernemers de gelegenheid te geven om hun reclame-uitingen te beperken, komt er een overgangsperiode. In 2024 en 2025 geldt een nultarief voor reclame-uitingen tot en met 2 m2. In 2026 is er een nultarief voor uitingen tot en met 1 m2. Het gaat daarbij om het totale oppervlakte aan op straat zichtbare reclame. Het eerste losse reclamevoorwerp bij de gevel, zoals een sandwichbord, is in deze drie jaren gratis.
In de overgangsperiode hebben ondernemers de tijd om hun reclame-uitingen terug te dringen.
De tarieven en vrijstellingen staan op de website van het Noordelijk Belastingkantoor.
Besluitvorming
De gemeenteraad van Groningen heeft op woensdag 8 november 2023 besloten om reclamebelasting in te voeren. U kunt de debatten terugkijken via de website van de gemeenteraad. Het voorstel is besproken op:
- Woensdag 18 oktober 2023 (meningsvormend + inspraak)
- Woensdag 1 november 2023 (meningsvormend, vervolg van 18 oktober)
- Woensdag 8 november 2023 (besluitvormend)
Ondernemers en inwoners kunnen geen bezwaar maken tegen de invoering, wel tegen een belastingaanslag.
Extra vrijstellingen vanaf belastingjaar 2025
De gemeenteraad heeft besloten dat vanaf het belastingjaar 2025 een aantal organisaties geen reclamebelasting hoeven te betalen. Het gaat dan om: buurt- en dorpshuizen, wijk- en buurtcentra, buurt- en speeltuinverenigingen, musea en bibliotheken, basis- en middelbare scholen, zorginstellingen, verpleeg- en verzorgingstehuizen, kerken en moskeeën.
Deze uitzondering geldt niet voor de aanslag 2024. Voor dat jaar krijgen bovenstaande organisaties wel een aanslag.
Sportverenigingen
De gemeenteraad heeft op 13 november 2024 een motie ( pdf 119 kB) aangenomen over sportverenigingen. In deze motie vraagt de raad aan het college om te onderzoeken of en hoe het mogelijk is om sportverenigingen zonder winstoogmerk geen reclamebelasting te laten betalen.
Het college wil per 1 januari 2026 de regels voor reclamebelasting aanpassen. Een voorstel hiervoor wordt later dit jaar aan de gemeenteraad voorgelegd.
In dit voorstel worden sportverenigingen zonder winstoogmerk vrijgesteld van reclamebelasting op aankondigingen op hun terrein, zoals sponsorborden en bewegwijzering. Deze vrijstelling geldt ook voor commerciële uitingen, zolang ze niet uitdrukkelijk op de openbare weg zijn gericht.
Sponsorborden en andere commerciële aankondigingen die wél duidelijk op de openbare weg zijn gericht, blijven onder de reclamebelasting vallen. Sportverenigingen kunnen ervoor kiezen om deze uitingen te verplaatsen of aan te passen, zodat ze minder reclamebelasting hoeven te betalen.
Met deze aanpassing wil het college sportverenigingen ondersteunen, terwijl het doel van de reclamebelasting — het beperken van reclame in de openbare ruimte — behouden blijft.
Precariobelasting
Ook voor de precariobelasting is er nu een progressief stelsel: wie minder openbare ruimte gebruikt, betaalt minder, wie meer gebruikt, betaalt naar verhouding meer.
Het gaat vooral om de bouwplaatsen, omdat die een negatieve impact hebben op de omgeving. Met het nieuwe tariefstelsel wil het college bereiken dat de bouwplaatsen er zo kort mogelijk staan.
Meer informatie
Hebt u vragen over de inventarisatie, de voormelding, de belastingaanslag of andere zaken die gaan over de uitvoering van de reclamebelasting? Daarvoor kunt u terecht bij het Noordelijk Belastingkantoor.