U bent hier

Groene daken moeten hittegolf in Helpman draaglijker maken

René Notebomer op zijn groene dak

De Troelstralaan in Helpman is een ‘groene’ straat. Aan beide kanten van de weg staan bomen en in de meeste voortuinen staan heggen, planten en soms ook een boompje. Toch werd het er afgelopen zomer tijdens een hittegolf extreem heet. Zo heet zelfs, dat bewoner René Notenbomer niet altijd zijn hond kon uitlaten. ‘Overdag was de straat te heet voor z’n pootjes, hij kon er niet op lopen’, vertelt René. ‘Vervolgens kun je daarover gaan klagen, of je probeert er iets aan te doen. Ik kies dan voor het laatste’, zegt René.

René woont aan de oneven kant van de Troelstralaan. Zowel voor als achter zijn huis heeft hij een groene tuin. Maar aan de achterkant van zijn woning, op het binnenterrein van het huizenblok, staan 126 garageboxen, waarvan er één van René zelf is. Beton, dakleer en steen maken er de dienst uit. ‘Daardoor wordt het aan de achterkant van het huis zó vijf graden warmer dan aan de voorkant’, zegt René. ‘En tijdens hittegolven, die we ook in Nederland steeds vaker meemaken, is dat echt niet leuk meer.’

Droogteminnende planten
In zijn diepe achtertuin heeft René een fietsenberging en een houten tuinhuisje. Het tuinhuisje kreeg al eerder een groen dak en zonnepanelen en onlangs kwam er ook op de fietsenberging een groen dak. ‘Er is een mix van twaalf planten- en bloemensoorten ingezaaid. Lage plantjes, maar ook bloemetjes die iets hoger komen en zogenaamde droogteminnende planten. Daardoor kan zo’n groen dak goed tegen droogte. Maar tijdens de droogte in de vorige zomer heb ik voor de zekerheid toch wel eens gesproeid.’

Pittige buien
Regent het wél, dan zijn het steeds vaker pittige buien. ‘De eerste 5 millimeter blijft netjes op het dak liggen en wordt opgenomen door de planten’, vertelt René. ‘Valt er meer dan 5 millimeter, dan gaat dat via de regenpijp naar de regenton.’

Nette subsidie
‘Een groen dak ligt er in een ochtend’, zegt René. ‘En de kosten vallen mee. De gemeente Groningen geeft een subsidie van 30 euro per vierkante meter. Dat vergoedt iets meer dan de helft van de kosten. Dat is een nette subsidie’, vindt René, die zelfstandig ondernemer op het gebied van energietransitie en klimaatadaptatie is.

Groene initiatiefnemers
‘Vanuit ons coalitieakkoord hebben we de opgave om de hoeveelheid groen in onze gemeente fors te laten toenemen’, zegt beleidsmedewerker Marc Remijn. ‘Met onze Uitvoeringsagenda Klimaatbestendig Groningen en ons Groenplan Vitamine G werken we daar hard aan. Maar onze gemeente groener maken kunnen we niet alleen. Hulp en inzet van onze inwoners zijn hard nodig. Groene initiatiefnemers zoals René zijn daarbij onmisbaar. Met hun enthousiasme en inzet kunnen ze een groen idee werkelijkheid laten worden. Met de subsidieregeling voor het aanleggen van groene daken is in 2019 meer dan 6.000 vierkante meter groen dak aangelegd.’

Waarde van vastgoed stijgt
Enthousiast is René zeker, maar om met vergroening bezig te gaan hoef je niet idealistisch te zijn, vindt hij. ‘Als je een groen dak aanlegt, dan help je mee om de temperatuur in de stad naar beneden te krijgen’, zegt René. ‘Maar je doet het óók voor jezelf. Met meer groen in de omgeving stijgt de waarde van vastgoed, wijst onderzoek uit. Groen neemt fijnstof op en absorbeert geluid. Je draagt bij aan een gezondere leefomgeving in je eigen wijk. Bij hitte en extreme regenval heb je minder overlast. Groen moet onderhouden worden en bevordert daardoor de sociale interactie in een wijk. En in groene buurten gebeuren meestal minder misdrijven.’

Garageboxen
Alle daken in de tuin van René zijn inmiddels groen. Maar aan het eind van zijn tuin beginnen de garageboxen, met een dakoppervlak van 2.100 vierkante meter. René is lid van de Vereniging van Eigenaren en heeft van het bestuur een klein budget gekregen om te onderzoeken of er op de garageboxen een groen dak kan. ‘Het dakleer is binnen afzienbare tijd aan vervanging toe. Maar zet je er plantjes op, dan gaat het dakleer veel langer mee. Toch is het niet gemakkelijk om zoiets voor elkaar te krijgen. Want je moet advies inwinnen bij dakexperts, en die hebben vaak niet veel op met groene daken. Maar je moet ook naar de andere voordelen kijken, vind ik. Met een groen dak kunnen we de temperatuur van ons binnenterrein naar beneden krijgen. En je hebt minder geluidsoverlast van elkaar, want groen weerkaatst geen geluid maar absorbeert het.’

Ledlampen
Wat René op het garageboxenterrein al wel voor elkaar heeft gekregen, is dat de oude verlichting wordt vervangen door ledlampen. ‘We hadden een torenhoge energierekening. Ik heb toen voorgerekend dat we bij vervanging door ledlampen het aanschafbedrag binnen drie jaar konden terugverdienen. Als je dat duidelijk kunt maken, dan willen mensen wel. Verder ben ik bezig om tegen de zijkanten van de garageboxen aan begroeiing te krijgen. Ook dat draagt weer iets bij, en het lijkt mooier. Want nu zit er graffiti op de muur en zetten sommige mensen er grofvuil neer.’