Bouw station Europapark van start

U bent hier: Home Europapark Bouw station Europapark van start
Bouw station Europapark van start
Document acties

Op 4 oktober zijn de feitelijke bouwwerkzaamheden voor het station Europapark gestart. Wethouder Karin Dekker en directeur Jan Mulder van ProRail, regio Noord-Oost sloegen de eerste palen de grond in. Het nieuwe station wordt op initiatief van de gemeente Groningen gerealiseerd door ProRail. Aannemer BAM voert het werk uit.

Eerste paal station EuropaparkDoor de komst van station Groningen Europapark verbetert de verbinding tussen dit nieuwe woon- en werkgebied, Groningen stad, Veendam en de lijn naar Winschoten. Naast deze lijnen waar Arriva rijdt, doet ook de stoptrein Zwolle-Groningen van NS het station aan.

In het afgelopen jaar zijn er al uiteenlopende voorbereidende werkzaamheden ter plaatse uitgevoerd: spoorfundering, archeologisch onderzoek, nutsvoorzieningen, bodemsanering, en bijvoorbeeld ook nieuwe beplanting.

Veel werkzaamheden
In de komende anderhalf jaar gaat het om het verleggen van sporen (in totaal ongeveer vier kilometer!), aanleg van perrons, plaatsing van de overkapping, bouw van een fiets/voetgangerstunnel en aansluitend de bouw van een ondergrondse fietsenstalling (Europapark-zijde) en de inrichting van de openbare ruimte rondom. Ook tal van wissels, bovenleidingen en seinen worden vervangen of verplaatst.

De bouw van de tunnel, die tevens toegang geeft tot de perrons, wordt de komende maanden voorbereid. Dat gebeurt in twee onderdelen die aan weerszijden van het spoor worden gebouwd, inclusief trappen, liften, pompkelder en technische ruimte. Beide onderdelen worden februari volgend jaar in een treinvrije periode naar elkaar toe geschoven. De sporen zijn in die periode weggehaald en zullen na de koppeling van beide tunnelonderdelen weer worden teruggeplaatst.

Aan de bouwputten aan de kant van de Helperzoom en het Europapark wordt nu al gewerkt. Eind 2012, zo is de planning, stoppen de eerste treinen van NS en Arriva op het nieuwe station Europapark.

Functioneel ontwerp
Het ontwerp is een coproductie tussen de ateliers van de dienst RO/EZ en Studio SK, in nauwe samenwerking met het bureau van de Spoorbouwmeester en Movares. De totale kosten zijn 47 miljoen euro en komen uit bijdragen en subsidies van gemeente Groningen, provincie Groningen, ProRail en het Rijk.

Op de perrons komen liften naar de onderliggende tunnel. Een futuristisch ogende overkapping – deels in titanium uitgevoerd – bepaalt het beeld van het nieuwe station. In de bewaakte fietsenstalling (750 plekken) zijn voorzieningen voor toiletten opgenomen. Het is verder de bedoeling om in de nieuwbouw van de dienst SOZAWE een kioskachtige winkel op te nemen waar bezoekers/reizigers een kop koffie of een snelle snack kunnen halen.

Geen treinverkeer februari 2012
Voor de tunnelwerkzaamheden, de diverse spoorverleggingen en de aanleg van het middenperron is er een treinvrije periode ingesteld van negen dagen in de voorjaarsvakantie (februari) van 2012. Deze eenmalige langdurige stremming verdient volgens ProRail de voorkeur boven een groot aantal kortere stremmingen. In die krokusvakantieperiode zullen er bussen worden ingezet. De werkzaamheden aan het station worden in het najaar van 2012 afgerond.

Betere bereikbaarheid stad
Op het station vertrekken straks de stoptreinen van Arriva naar Veendam (2x per uur) en Winschoten (2x per uur) en de stoptreinen van NS naar Zwolle (2x per uur). De intercity naar Schiphol, die nu nog op alle stations stopt tussen Groningen en Zwolle, stopt vanaf december 2012 alleen in Assen. Arriva krijgt op station Europapark een overkapt zijperron van 220 meter. Het middenperron met de twee sporen van NS wordt 340 meter, lang genoeg voor alle NS-treinen. Bij de bouw van het station wordt rekening gehouden met de komst van een vierde spoor en een nieuw zijperron aan de kant van de Helperzoom.

Er is straks vanaf het Harm Buiterplein een snelle busverbinding naar het UMCG. ProRail verwacht gemiddeld ruim zesduizend reizigers per (werk-)dag. Met de auto is het station bereikbaar vanaf de Europaweg en de Verlengde Lodewijkstraat. Parkeren kan in de keldergarage van de dienst SOZAWE. Op de Helperzoom komt een Kiss & Ride plek voor automobilisten. De capaciteit van de ondergrondse fietsenstalling is desgewenst op termijn gemakkelijk te verdubbelen.

Kijk voor meer informatie op groningen.nl/europapark.

 

05-10-2011 11:45