Aantal dak- en thuislozen in Stad stijgt licht, wethouder uit zorgen over bezuinigingen kabinet
Het aantal daklozen in de stad Groningen is de afgelopen jaren licht gestegen, van 753 in 2003 naar 790 in 2009. Dat staat in de nieuwste Dak- en thuislozenmonitor van de gemeente. Maar wethouder Jannie Visscher vreest voor meer daklozen als gevolg van bezuinigingen van het kabinet.
“Het kabinet wil het recht op begeleiding van mensen met een IQ tussen de zeventig en tachtig wegbezuinigen”, licht Visscher toe. “Als dat doorgaat, worden de problemen groter. Het gaat om een kwetsbare groep. Ik heb daar zorgen over. Juist deze mensen hebben ondersteuning hard nodig om bijvoorbeeld hun financiën op orde te houden en problemen die kunnen leiden tot huisuitzetting te voorkomen.”
In de Dak- en thuislozenmonitor staat dat gemeente Groningen samen met partners steeds beter in staat is om dak- en thuislozen (79% van de gevallen) snel een dak boven het hoofd te bieden, maar dat het aantal cliënten dat afhankelijk is van kortdurende opvang toeneemt. Deze conclusies zijn voor het college van burgemeester en wethouders aanleiding aanleiding om in 2011 vooral in te zetten op preventie, onder andere door een betere registratie van dreigende dakloosheid en het voorkomen van huisuitzettingen. Het dak- en thuislozenbeleid in Groningen is er al jaren op gericht dat de opvang dusdanig geregeld is dat er niemand op straat hoeft te leven.
De gemeente Groningen krijgt als centrumgemeente het budget voor de opvang van dak- en thuislozen van het Rijk. Met ingang van 2011 gaat een deel van dit budget naar de gemeenten in de regio om zelf dakloosheid bij haar inwoners te voorkomen. Vanwege de slechte economische situatie en bezuinigingen in de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) verwacht de gemeente Groningen dat de dak-en thuislozenproblematiek de komende jaren toeneemt. Zo is de rijksoverheid van plan om ondersteuning voor mensen met een laag IQ stop te zetten.
Dak-en thuislozenmonitor
De dak-en thuislozenmonitor geeft informatie over het aantal dak-en thuislozen dat uit huis is gezet, het gebruik van de verschillende maatschappelijke opvangvoorzieningen, het aantal deelnemers aan activiteiten van WerkPro, hulpverleningscontacten en begeleid wonen. De Monitor levert hierdoor een bijdrage aan het meten van de resultaten van het beleidsprogramma “regionaal Kompas Onder Dak”.
Opvallende ontwikkelingen
Uit de monitor blijkt dat in de stad Groningen sprake is van gemiddeld 4,3 huisuitzettingen per 1000 woningen (0,43%). Dit percentage ligt in 2009 hoger dan in grote steden als Amsterdam (0,29%) en Rotterdam (0,38%) waar de afgelopen jaren een dalende trend valt waar te nemen. De gemeente Groningen wil volgend jaar het aantal uitzettingen terugbrengen naar 3 per 1000 woningen.
Bij huisuitzettingen is de aanwezigheid van hulpverlening gestegen van 38% naar 59%. De ambitie om hulpverlening bij huisuitzetting in te zetten is in toenemende mate succesvol.
Het aantal inwoners dat gebruik maakt van een vorm van begeleid wonen stijgt in de periode 2003-2008 van 87 naar 160. De stijging van deze groep is in 2009 tot staan gebracht. Hierbij tekent zich bovendien een patroon af waarbij cliënten steeds korter gebruik maken van opvang voordat zij weer zelfstandig onderdak vinden.
Regionaal kompas “Onder Dak”
Naast preventie en verbeterde registratie staat het regionale kompas “Onder dak” in 2011 ook in het teken van dagbesteding op maat, onderzoek naar dakloosheid onder jongeren en het ontwikkelen van sociale opvangnetwerken in stad.
Dak- en thuislozenmonitor 2009

